У Харкові розробили унікальний метеолокатор

У Харківському національному університеті радіоелектроніки (ХНУРЕ) розробили проект створення метеолокатора, який використовує ефект доплера. Про це 28 листопада в ході міжнародного форуму "It-kharkiv" повідомив журналістів співробітник лабораторії систем радіолокацій спостереження ХНУРЕ Дмитро Рачков.

За його словами, особливість локатора в тому, що він здатний за хвилину зробити огляд підконтрольної йому території і визначити стан погоди. Проект виконаний за замовленням Міносвіти. У Україні такого локатора доки немає.

Як відзначив Рачків, зараз проект знаходиться в змозі, коли розроблене найголовніше - алгоритми визначення погоди. Потрібно просуватися далі - створювати лабораторну установку і прототип. До цієї роботи планується залучити один з профільних українських заводів, наприклад, КП "НПК "Іскра".

Для створення дослідного зразка і запуску його у виробництво потрібно близько 9 млн.грн. Учений відзначив, що алгоритми, по яких діють зараз метеолокатори в світі, розроблялися близько 20 років тому і в США і в ЄС вже починають модернізувати системи близько 400 апаратів. Таку роботу потрібно провести і в Україні.

Метеолокатори, розроблені в ХИРЕ, можуть застосовуватися для захисту посівів зернових, виноградників від грози і граду, а також в системах запобігання підтопленням. "Є вибухові грози, які стають небезпечними за п'ять-сім хвилин. Час реакції існуючих локаторів складає близько 10 хвилин. Наш локатор реагує на небезпеку протягом однієї хвилини. За час, що залишився, можна обстріляти хмари із спеціальних градобітних гармат і врятувати урожай", - повідомив Рачків.

За даними розробників, в зарубіжних системах використовуються модулі, які формують короткі зондуючі сигнали потужністю 350 кВт. Харківський локатор зможе виконувати ту ж роботу при малопотужних і протяжних за часом імпульсах - до 15 кВт. Це новина і дозволить спростити конструкцію передавача і здешевити його виробництво. Окрім цього, за рахунок зменшення потужності випромінювання покращується екологічна обстановка.

Присоединяйся к нам на канале в Яндекс.Дзен
MediaRating