Харківські рятувальники навчилися штучно створювати дощ

Патент на винахід штучного ініціювання атмосферних опадів «Кліматична камера» отримав Національний університет цивільного захисту України (Харків).

Пристрій дозволяє моделювати хмари в лабораторних умовах, а також дослідити механізми фізичного і хімічного впливу на процеси формування опадів. Автори першого в країні подібного ноу-хау - вчені університету цивільного захисту Володимир Калугін, Максим Кустов і Борис Поспєлов.

Сьогодні, 27 лютого, винахід журналістам презентував співавтор пристрою - заступник начальника кафедри спеціальної хімії та хімічної технології НУЦЗУ Максим Кустов. За його словами, всередині камери штучно створюються дрібні дисперсні крапельки, впливати на них можна фізичним та хімічним способами, які дозволяють або розганяти «хмари», або підсилювати швидкість випадання опадів. Впливати на опади фізичним способом можна за допомогою мегафона і магнетрона для запуску акустичних і електромагнітних хвиль відповідно. Хвилі моделюють хмари і можуть викликати дощ. Свій винахід рятувальники хочуть застосовувати, в першу чергу, при гасінні пожеж.

«У 60-70-х роках минулого століття американці практикували хімічний вплив на хмари, випускаючи на них з літаків реагенти. Тоді вони хотіли посилити дощі для дозрівання врожаю посівів, але в деяких регіонах навпаки довго була засуха. Тому для нас головне - оптимізувати процес впливу на опади», - повідомив Максим Кустов.

За його словами, в Україні хімічний спосіб впливу на опади практикують під час військових парадів, але літак, що дозволяє це реалізувати, є тільки в Києві.

Зазначимо, зараз в НУЦЗУ триває розробка кліматичної камери, перед вченими стоїть завдання - зрозуміти механізм утворення опадів при різних температурі, вологості і тиску. Вчені говорять, що коли всі ці процеси будуть повністю оптимізовані, а кількість опадів, здатних гасити вогонь, можна буде контролювати, тоді проект і буде реалізований на практиці.

Присоединяйся к нам на канале в Яндекс.Дзен
MediaRating