Гігантський телескоп під Харковом зацікавив місячних астрономів

Гігантський телескоп під Харковом зацікавив місячних астрономів

Міжнародна програма Farside Explorer передбачає будівництво на зворотному боці Місяця низькочастотного радіотелескопу. Побудувати на супутнику Землі обсерваторію планується до 2024 р. Зараз вчені розробляють проект майбутньої космічної лабораторії. У цій роботі бере участь харківський Радіоастрономічний інститут Національної академії наук України. Реалізація проекту, включаючи виготовлення, доставку та встановлення радіотелескопу на Місяці, обійдеться в 10 мільярдів євро.

Як повідомив заступник директора інституту Олександр Коноваленко, недалеко від Харкова розташований найбільший в світі декаметровий радіотелескоп УТР-2. Він вже зараз активно працює в різних міжнародних програмах, тому іноземним астрономам було запропоновано використовувати його можливості й в місячному проекті. Справа в тому, що телескоп на Місяці з ряду причин не може бути за площею таким, як земні. Кількість його приймальних елементів складе близько 100 одиниць. При цьому харківський УТР-2 складається з 2 тис. 40 елементів і у нього значно більше роздільна здатність. Але зате місячний телескоп працюватиме без перешкод, які створюють на Землі її іоносфера та безліч радіостанцій. Працюючи в синхронному режимі місячний телескоп допоможе харків'янам відокремити перешкоди від отриманих з космосу сигналів. Потрібно буде просто порівняти діаграми.

Радіотелескоп УTР-2 створений близько 40 років тому під керівництвом академіка Семена Брауде. Площа радіотелескопу становить 150 тис. кв. м (це площа всіх радіотелескопів світу разом узятих, що працюють у всіх діапазонах хвиль). У числі відкриттів, зроблених за допомогою телескопу, – спектральні лінії збуджених атомів вуглецю. Кількість елементів телескопа «ГУРТ» становить 550 одиниць, його будівництво триває. За допомогою телескопа отримують дані практично про всі об'єкти Всесвіту.

Присоединяйся к нам на канале в Яндекс.Дзен