70-річчя звільнення блокадного Ленінграду відзначили у Харкові

70-річчя звільнення блокадного Ленінграду відзначили у Харкові

Урочистості з нагоди 70-річчя звільнення блокадного Ленінграду відбулися 31 січня у адміністрації Ленінського району м. Харкова. У заході взяли участь заступник харківського міського голови Світлана Горбунова-Рубан, голова адміністрації Ленінського району Максим Мусєєв голова Харківського обласного товариства ветеранів «Жителі блокадного Ленінграда» Марія Фетісова, колишні блокадники і ветерани.

Марія Фетісова нагадала, що в роки блокади у Ленінграді загинуло більше 1 млн осіб: «Я пам'ятаю той день, коли зняли блокаду. Ми просто всі плакали. Не було радості. 3 млн. 200 тисяч жителів було в Ленінграді, коли почалася війна, а коли зняли блокаду, залишилося 520 тисяч. Ленінград – це єдине місто в світі, в якому від голоду і холоду померло близько мільйона людей».

«Коли я бачу, що відбувається зараз у Києві, я думаю, що ці люди просто не бережуть мир. Я дуже боюся, що завтра через все це у мене раптом не буде хліба. У блокаду ми мріяли, що я буду найщасливішою, найбагатшою людиною, коли у мене після їжі залишиться шматочок хліба. І зараз я найщасливіша і багата людина – у мене завжди залишається хліб», – зазначила Марія Петрівна.

Голова Харківської облдержадміністрації Михайло Добкін звернувся до харків'ян – жителів блокадного Ленінграду в телеграмі: «Дорогі друзі! 70 років тому для вас, в ту пору дітей або підлітків, закінчився блокадний жах. Зняття блокади з вмираючого від голоду і бомбардувань Ленінграду означало повернення до життя, порятунок від голодної, холодної або насильницької смерті. Пережите не забувається з роками. Нині харків'яни ви як і раніше називаєте себе жителями блокадного Ленінграду. Живіть довго на радість рідним і близьким, в пам'ять про ті сотні тисяч ленінградців і захисників міста-героя, які не дочекалися його звільнення».

Колишні блокадники висловили подяку Харківським міськраді, районній та обласній адміністраціям за організацію свята, а харківському губернаторові – за установку пам'ятного знака загиблим блокадникам від харків'ян на Піскаревському кладовищі у Санкт-Петербурзі.

«Я просила багатьох чиновників поставити пам'ятну дошку від харків'ян на Піскаревському кладовищі. Там стояли знаки від Ізраїлю, Німеччини, США, а від Харкова не було. І коли Михайло Добкін зайняв пост харківського міського голови, я звернулася до нього. Я пам'ятаю, він тоді ще запитав у мене: «Що б ви хотіли?» Я сказала: «Просто пам'ятний знак і багато квітів». Він подумав і сказав: «Найближчим часом поїдемо і встановимо». Я, чесно кажучи, не повірила. Але ми поїхали і зробили це», – подкреслила Марія Фетісова.

Харківське обласне товариство ветеранів «Жителі блокадного Ленінграда» було організоване 23 роки тому. Тоді до нього увійшли 445 жителів блокадного Ленінграду, що мешкали в Харкові та Харківській області. На сьогодні їх залишилося трохи більше ста чоловік.

Присоединяйся к нам на канале в Яндекс.Дзен