«Shell» почала гидроразрив пласта в Харківської області

Англо-голандський концерн «Royal Dutch Shell» в рамках випробування свердловини «Беляєвська – 400″ (з.Веселе, Першотравневий р-н, Харківська обл.) почав проведення гидроразрива пласта. Про це повідомили в концерні.

ГРП проведуть за 8-10 етапів протягом 20 днів. Програмою випробувань передбачено, що коли зі свердловини піде газ, його випускатимуть у вигляді факела. Начальник відділу по випробуванню свердловин «Shell» в Україні Герт-Ян Беннекерс відзначив, що гидроразриви пластів давно застосовуються як на території СРСР, так і в США (з 50-х років ХХ століття). За допомогою ГРП на виснажених родовищах покращували віддачу газу або нафти зі свердловини, що давно розроблялася.

Зараз ГРП використовується у великих об’ємах, оскільки цей метод довів свою ефективність. «Щорік на нафтогазових свердловинах по всьому світу, у тому числі, в Україні проводяться десятки тисяч гидроразривов. Вже проведено більше 2 мільйонів таких операцій. ГРП застосовують і для видобутку газу з нетрадиційних дуже щільних порід: сланцю і ущільнених піщаників.

«Беляєвська-400″ — перша пошукова свердловина в рамках договору про спільну діяльність між «Shell» і ПАО «Укргаздобича» (цей проект почався в 2006 році і не має відношення до Юзовському ділянці). Свердловина пробурена для пошуку природного газу ущільнених піщаників і розташована на Павловсько-светловськом ліцензійній ділянці (Харківська область). Власник спецдозволу на користування надрами – ПАО «Укргаздобича», оператор проекту – «Shell». Свердловину почали бурити з жовтня 2012 року по жовтень 2013 року. Її глибина — 4 тис. 655 метрів.

Перед початком робіт був створений спеціальний технічний проект свердловини. Він регламентує технічні параметри робіт відповідно до стандартів «Shell» і українським законодавством. Проект також включає оцінку впливу на довкілля.

Дмитрий Майдан


119

Новости партнеров