У Харкові розробили унікальний метеолокатор

У Харкові розробили унікальний метеолокатор

У Харківському національному університеті радіоелектроніки (ХНУРЕ) розробили проект створення метеолокатора, який використовує ефект доплера. Про це 28 листопада в ході міжнародного форуму «It-kharkiv» повідомив журналістів співробітник лабораторії систем радіолокацій спостереження ХНУРЕ Дмитро Рачков.

За його словами, особливість локатора в тому, що він здатний за хвилину зробити огляд підконтрольної йому території і визначити стан погоди. Проект виконаний за замовленням Міносвіти. У Україні такого локатора доки немає.

Як відзначив Рачків, зараз проект знаходиться в змозі, коли розроблене найголовніше — алгоритми визначення погоди. Потрібно просуватися далі — створювати лабораторну установку і прототип. До цієї роботи планується залучити один з профільних українських заводів, наприклад, КП «НПК «Іскра».

Для створення дослідного зразка і запуску його у виробництво потрібно близько 9 млн.грн. Учений відзначив, що алгоритми, по яких діють зараз метеолокатори в світі, розроблялися близько 20 років тому і в США і в ЄС вже починають модернізувати системи близько 400 апаратів. Таку роботу потрібно провести і в Україні.

Метеолокатори, розроблені в ХИРЕ, можуть застосовуватися для захисту посівів зернових, виноградників від грози і граду, а також в системах запобігання підтопленням. «Є вибухові грози, які стають небезпечними за п’ять-сім хвилин. Час реакції існуючих локаторів складає близько 10 хвилин. Наш локатор реагує на небезпеку протягом однієї хвилини. За час, що залишився, можна обстріляти хмари із спеціальних градобітних гармат і врятувати урожай», — повідомив Рачків.

За даними розробників, в зарубіжних системах використовуються модулі, які формують короткі зондуючі сигнали потужністю 350 кВт. Харківський локатор зможе виконувати ту ж роботу при малопотужних і протяжних за часом імпульсах — до 15 кВт. Це новина і дозволить спростити конструкцію передавача і здешевити його виробництво. Окрім цього, за рахунок зменшення потужності випромінювання покращується екологічна обстановка.

Елизавета Будько


132

Новости партнеров