Крим на межі екологічної катастрофи — на дні Чорного моря почали розгерметизування контейнери з хімічною зброєю

Крим на межі екологічної катастрофи — на дні Чорного моря почали розгерметизування контейнери з хімічною зброєю

Відмова України від утилізації похованого на дні Чорного і Азовського морів хімічної зброї призвели до загрози екологічної катастрофи в регіоні.Про це свідчать документи, наявні в розпорядженні редакції газети «Дзеркало тижня». З часів Другої світової війни, контейнери і боєприпаси з іпритом, люізітом, зарином і зоманом затоплені практично по всьому кримському узбережжю Чорного моря, є і в Азовському. У 1941 р., перед окупацією Криму німецькими військами, радянське командування прийняло рішення: боєприпаси з отруйними речовинами, вже тоді колишнє під забороною декількох конвенцій, «заховати» в море. У 1996 р. Кабінет міністрів своєю постановою №1415 затвердив Програму пошуку та знешкодження залишків хімічної зброї, затопленої у виключній морській економічній зоні України. Спочатку необхідні роботи планувалося виконати протягом 1997-2002 рр., але потім терміни ще двічі продовжували — до 2006, а потім — до 2010 р. Термін дії програми закінчився в 2010 р. з показником виконання у 44%, але Кабмін відмовився її продовжувати.

У розпорядженні журналістів виявилася відомча листування — звернення голови Рахункової палати України Валентина Симоненка до президента Віктора Януковича, узгодження різними відомствами і міністерствами проектів постанов Кабінету міністрів, листи вчених в профільні міністерства про необхідність продовження держпрограми зі знешкодження залишків хімічної зброї. Всі нормативні документи, прийняті по даній держпрограмі, закриті для громадськості, хоча вони стосуються інформації про стан навколишнього середовища, доступ до якої за чинним законодавством не може бути обмежений. Згідно з довідкою, підписаною Петром Неботовым — директором департаменту економіки оборони та безпеки Міністерства економіки, акваторія мису Лукулл обстежена частково, Керченська протока — на 2/3, а південно-східне узбережжя Криму — лише на чверть. «У Керченській протоці залишилися 60 саркофагів був знешкоджений з хімічною зброєю, які потребують перезатопления на великих глибинах, що представляє навігаційну і екологічну загрозу», — зазначено в довідці.

З іншого документа випливає, що технологічні майданчики, куди транспортують омоноличенные саркофаги, знаходяться на малій глибині: «В даний дві третини саркофагів перебувають на робочій площадці в прибережній смузі Керченської протоки на глибині п’ять метрів, але не перепоховані на великі глибини згідно з технологією знешкодження контейнерів із залишками хімічної зброї», — повідомляв президенту Віктору Януковичу голова Рахункової палати Валентин Симоненко, інформуючи у вересні 2010 р. про зрив виконання держпрограм №1415 і 75. Про те, яка концентрація ОР в місцях, де іприт або люїзит вже просочилися з проржавілих бочок, що знаходяться в 15 км від берега, а в безпосередній близькості від популярних пляжів і місць промислового рибальства, дізнаємося завдяки листу Валентина Симоненка президенту Януковичу: «У Керченській протоці, в районі населеного пункту Геройське, який є зоною масового відпочинку населення, вміст миш’яку (продукт розкладання бойових отруйних речовин) в пробі води перевищує допустимий рівень у 3,5 рази. Знайдений в липні 2007 р. в цьому районі частково зруйнований контейнер L 400 з хімічною зброєю досі залишається на місці і не знешкоджений. У районі мису Білий, де розташовані плантації мідій, вміст миш’яку перевищує допустимий рівень у 3,46 рази

Дмитрий Майдан


267

Новости партнеров