Книга «Реабілітовані історією» – великий внесок у дослідження та збереження історії Харківщини

Книга «Реабілітовані історією» – великий внесок у дослідження та збереження історії Харківщини

Понад 450 томів історико-меморіального видання «Книга пам’яті України» видано в даний час на території України. Про це розповів Віктор Петренко, завідувач комунальним закладом «Обласна пошуково-видавнича наукова редакція«Книга пам’яті України Харківської області».

«Мета нашого проекту – увічнити пам’ять і віддати останню шану всім учасникам Великої Вітчизняної війни. Сам проект унікальний, на території України подібного ще не створювалося. Перша частина проекту – це Книга пам’яті, в якій увічнені близько 350 тисяч імен наших загиблих земляків. Друга частина видання – Книга скорботи України, в якій зафіксовано близько 80000 імен наших земляків, загиблих під час окупації. І третя частина книги пам’яті – Книга переможців. У цій книзі розширені біографічні дані людей, які були учасниками бойових дій, пройшли всю війну і залишилися живі», – пояснив Віктор Петренко.

За його словами, ці книги видаються за рахунок обласного бюджету та безоплатно передаються в ветеранські та громадські організації, музеї та школи.

Крім того, у 1992 році з ініціативи СБУ, Національної академії наук України та Всеукраїнського товариства краєзнавців була створена серія книг «Реабілітовані історією», покликана скласти списки жертв політичних репресій в Україні, спираючись на архівні дані.

«Кожна область України видає свій том. Харківський том – один з найбільших за обсягом. Ми плануємо видати 6 книг у 8 частинах. На сьогоднішній день видана перша книга в 2 частинах, яка охоплює період з 1917 року до середини 1934 року. Цього року плануємо видати 2 книги з середини 1937 року до кінця 1938 року. У Харкові в ці роки було розстріляно більше 10 тисяч чоловік. Окрім відновлення імен, ці архівні кримінальні справи є прекрасним джерелом інформації про історію Харківщини, про людей, які тут жили, про їх долю. У них збереглося дуже багато відомостей про довоєнний період, які в роки війни були втрачені. Особливо велике значення вони мають для підростаючого покоління. Наші книги – це великий внесок у дослідження та збереження історії нашого краю», – сказала Людмила Рівчак, завідуюча КУ«Редакційно-видавнича група харківського тому серії «Реабілітовані історією».

Інформацію про загиблих, зниклих або репресованих під час Великої Вітчизняної війни можна отримати в редакції «Книга пам’яті України» (Держпром, 6 під., 6 поверх, к. 622, т. 705-18-45; 757-07-96) або в редакційно-видавничій групі «Реабілітовані історією» (Держпром, 1 під., 5 поверх, до 810, т. 705-11-06, 757-41-59).

Дмитрий Майдан


174

Новости партнеров