Гагаузи висловилися за приєднання їх автономії до Митного союзу

Гагаузи висловилися за приєднання їх автономії до Митного союзу

Молдавська автономна Гагаузія слідом за Придністров’ям готова вийти зі складу Молдови в разі «зміни статусу Республіки Молдова як незалежної держави» і приєднання до Румунії. Про це свідчать дані референдуму, який пройшов в автономії в минулі вихідні, незважаючи на протести офіційного Кишинева.

Цієї неділі в Гагаузії пройшов подвійний референдум — консультативний про ставлення до зовнішньополітичного курсу Молдови і законодавчий про відкладений статус незалежності Гагаузії. Влада Кишинева заздалегідь звинуватили гагаузів у сепаратизмі і спробували пхати референдум, заморозивши рахунки автономії. Однак плебісцит був проведений на народні гроші і приватні пожертвування.

У рамках законодавчого референдуму жителям автономії було запропоновано відповісти на питання: «Чи згодні Ви взяти прикладений проект Закону АТО Гагаузія «Про відкладеному статусі народу Гагаузії на зовнішнє самовизначення», що дозволяє народу Гагаузії реалізувати своє право на зовнішнє самовизначення в разі зміни статусу Республіки Молдова як незалежної держави?»

У рамках консультативного референдуму жителям автономії було задано два питання: «Чи схвалюєте Ви курс зовнішньополітичного вектора розвитку Республіки Молдова, спрямований на вступ до Митного союзу (Росія-Білорусь-Казахстан)?» і «Чи схвалюєте Ви курс зовнішньополітичного вектора розвитку Республіки Молдова, спрямований на вступ до Європейського Союзу?»

У підсумку за відкладений статус незалежності Гагаузії проголосували 98,09% взяли участь в плебісциті, проти — 1,9 % , за вступ до Митного союзу — 98,47 % , проти — 1,52 % , за вступ до ЄС — 2,77 % , проти — 97,22 %. Явка виборців склала 70,42 %.

Влада Молдови назвали референдум «незаконним», а також заявили про рішучість не допустити подібних заходів в інших районах країни.

Цього року владі Молдавії належить підписати парафовану в листопаді угоду про асоціацію з ЄС. Тим часом, проти зближення з ЄС виступає найбільша сила країни — Компартія, а також влада Придністров’я. Тепер антиєвропейським плацдармом стала і Гагаузія.

На цьому тижні в Гагаузії мають намір скликати надзвичайний з’їзд депутатів всіх рівнів і скликань, щоб на ньому затвердити підсумки референдуму, а заодно прийняти декларацію, в якій гагаузи мають намір вимагати від уряду Молдавії взяти до уваги підсумки голосування при здійсненні зовнішньої політики.

Елизавета Будько


104

Новости партнеров