Пам’ятник офіцерам Першої світової з’явиться на Чугуївському вокзалі

Пам’ятник офіцерам Першої світової з’явиться на Чугуївському вокзалі

Пам’ятник героям і жертвам Першої світової війни планують встановити в місті Чугуєві Харківської області. Монумент збираються відкрити 1 серпня цього року – в день сторіччя з початку війни. У Європі є подібні пам’ятники: наприклад, у Франції, Польщі та Сербії. А в Україні цей пам’ятник стане єдиним в пам’ять про учасників Першої світової. Ініціаторами його появи стали громадська організація «Офіцерські збори» та близько п’ятисот жителів Чугуєва.

«На початку ХХ століття в Чугуєві знаходився один з найбільших в Харківській губернії гарнізонів. А Чугуївське військове училище у війну перейшло на прискорений режим і підготувало для фронту близько 8 тис. офіцерів – це більше, ніж будь-яке інше училище тодішньої імперії», – каже історик і краєзнавець Артем Левченко, який керує проектом.

Планується, що це буде бронзова постать офіцера, що очікує поїзд, який доставить його на фронт. Він буде одягнений в похідне обмундирування, з шашкою, револьвером і біноклем. На грудях офіцера буде знак випускника Чугуївського військового училища (мальтійський хрест із зображенням св. Георгія Побідоносця). Створенням пам’ятника займеться харківський скульптор Володимир Кочмар. «Цікаво, що на більшості інших пам’яток, які збираються відкривати в Росії, присутні солдати. У нас – офіцер. Все-таки Чугуїв був кузнею кадрів для офіцерства. Й офіцерство понесло у війні величезні втрати. Вони першими вставали в атаку, на кулемети – і першими гинули», – підкреслив Левченко.

Пам’ятник збираються встановити на пероні Чугуївського залізничного вокзалу. «Це місце ідеально підходить як за історичністю, так і за архітектурою. Всі чугуївці – учасники війни через це місце пройшли і його знали. Це точка прощання з містом перед відбуттям у вічність», – зазначив історик.

Активісти стурбовані тим, що не встигають зібрати суму, необхідну для зведення пам’ятника. «Ми збираємо кошти власними силами. Поставили ящики для збору пожертвувань в магазинах. Поки зібрали тільки 5 тис. грн, а необхідно 148 тис. До владі за допомогою ми не зверталися. Пам’ятники повинен ставити народ. І кожен, хто вважає себе частиною цього народу, вносить свою лепту», – говорить Артем Левченко.

Дмитрий Майдан


96

Новости партнеров