Ірина Бусигіна: В Україні неминучий суспільний договір

Україна потрапила у подвійну пастку жорстких коаліцій. Перша пастка — це розкол в самій Україні, друга — це взаємини Росії і ЄС

Таку думку висловила російський експерт, доктор політичних наук Ірина Бусигіна в ході конференції «Перспективи економічного розвитку України в контексті інтеграційних процесів» у Києві.

«Перша пастка — це розкол на дві порівнянні частини в самій Україні. Цей розкол у врегулюванні найскладніший. Якби політичний спектр був розколотий на 4-5 частин, як не дивно, це було б простіше. Погано ще й те, що цей розкол костеніє. У вас виходить, що ви розколені по всіх значимих пунктах: Європа — Росія, зміни — статус-кво, українська мова — російська мова, свобода проти підпорядкування. Виникає відчуття, що у вас дві монолітні коаліції », — впевнена вона.

Бусигіна вважає, що для того, щоб подолати суперечності, необхідно створювати більш дрібні «скріпи», що не дають двом половинкам України ставати досконалими антагоністами і полярностями.

Друга пастка, на думку російського експерта, це взаємини Росії з Європейським Союзом.
«Україна потрапила у надзвичайно невдалий час. Відкрито пишуть про те, що ніколи відносини між Росією та Європейським Союзом не були настільки поганими з часів «холодної війни», — говорить Бусигіна.

Вона вважає, що Україна знаходиться між двома жорсткими коаліціями.
«З одного боку, вибудовує всередині себе дуже жорстку коаліцію — протистояння двох монолітів, які обов’язково потрібно дробити. З іншого – (щодо стратегічного вибору) Україні теж доводиться вибирати економіку одночасно з політикою, цінностями, соціальними питаннями і так далі. Зараз зовнішня ситуація цей вибір не полегшує, а дуже сильно ускладнює. Тому коридор можливостей у вас виявляється досить вузьким», — підкреслила Бусигіна.

За її словами, в такому розколотому суспільстві потрібно обов’язково все пояснювати.
«Влада повинна, що називається, адресуватися громадянам, виходити і говорити «я роблю так, тому що». Це по-перше. А по-друге, у вас неминуче в якійсь формі те, що називається — суспільний договір. Розколи такого роду говорять про те, що суспільний договір буде укладати дуже важко і гри з нульовою сумою у вас не вийде. Тому що жоден табір другий задавити не в змозі, значить неминучі компроміс і суспільний договір. І чим раніше буде знайдено порозуміння, тим буде краще», — вважає Бусигіна.

Виктор Другоруб


122

Новости партнеров