Саміт – 2013: Европа готова об’єднати ВПК, але не армії та банки

Саміт – 2013: Европа готова об’єднати ВПК, але не армії та банки

На підсумковому саміті керівників держав ЕС вперше обговорювалося питання спільної оборонної політики й створення єдиної банківської системи.

Великобританія виступила категорично проти ініціативи про створення об’єднаних збройних сил ЕС. Це знову підтвердив британський прем’єр-міністр Девід Кемерон, повідомляє IТАР-ТАСС. Він заявив, що офіційний Лондон заблокує будь-яку ініціативу в цьому питанні.

Питання оборони лідери 28 країн ЕС  обговорювали вперше в 2008 року. До цього основною темою річних підсумкових зустрічей були питання економіки, виходу з кризи і збереження зони євро.

«Для ЕС  не є сприятливим мати загальні військові потужності, армію, ВПС і все інше», — повідомив прем’єр- міністр Британії після прибуття в Брюссель. Великобританія очолює групу держав ЕС, яка традиційно виступає за абсолютне лідерство НАТО в оборонних питаннях і не бачить необхідності в незалежній військовій політиці ЕС. Традиційно в цю групу входять Болгарія, Румунія і Греція, але право блокування рішень серед них є тільки у Великобританії.

Разом із тим, президенти держав домовилися про формування єдиного европейського ринку оборонної продукції та прийняття плану активації розвитку европейської оборонної промисловості, включаючи підключення до оборонних замовлень малих і середніх підприємств, для чого необхідно створити систему ліцензування різних елементів оборонних систем. Прийнятий документ не містить конкретних цифр, обсягів і термінів.

Ринок оборонної промисловості завжди був найбільш сегментованим ринком країн ЕС. При розміщенні замовлень, керівництво країн до цих пір має право надавати перевагу своєму національному виробнику. На думку учасників саміту, це перешкоджає конкуренції на ринку.

Керівники держав у котрий раз обговорили створення єдиної европейської банківської системи. Об’єднати комерційні банки для того, щоб  позбавитися відповідальності перед вкладниками за фінансові зобов’язання банків, бюджети держав намагаються з початку 2007 року. Питання про створення міжбанківського фонду перенесли на 2014 рік. Раніше він був перенесений з 2010 на 2013 рік.

Елизавета Будько


62

Новости партнеров